Universal Pipette Tips
Disposable pipette tips designed to fit single and multichannel pipettes from most manufacturers; offer acceptable performance compared to pipette specific tips and can be used with a variety of pipette models.
Single-use universal pipette tips are designed for compatibility with most mechanical and electronic single and multichannel pipettors.
Universal pipette tips are available in a range of types, sizes, colors, styles, and packaging configurations and may be designed for specific purposes or tasks.
- Capacity or volume based on the pipettor size
- Filters to reduce contamination and cross-contamination
- Color
- Sterility or autoclavability
- Tip style: beveled, tapered, wide bore, round, flat, or gel-loading
- Length: short or extended
- Purity: metal-free or DNase-, RNase-, ATP-, Bioburden-, PCR inhibitor-, endotoxin-, or pyrogen-free for genomic and biologic applications
- Surface treatments to reduce retention
- Packaging options to help facilitate re-stocking or eliminate waste
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (108)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (9)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (8)
- (36)
- (5)
- (36)
- (1)
- (9)
- (3)
- (2)
- (4)
- (8)
- (8)
- (3)
- (7)
- (148)
- (1)
- (26)
- (179)
- (4)
- (6)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (30)
- (1)
- (65)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (7)
- (152)
- (1)
- (2)
- (19)
- (36)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (11)
- (41)
- (2)
- (2)
- (1)
- (56)
- (1)
- (1)
- (4)
- (26)
- (191)
- (8)
- (16)
- (2)
- (70)
- (6)
- (1)
- (5)
- (7)
- (5)
- (12)
- (2)
- (5)
- (1)
- (37)
- (5)
- (39)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (5)
- (746)
- (4)
- (808)
- (7)
- (80)
- (533)
- (2)
- (186)
- (8)
- (4)
- (16)
- (24)
- (1)
- (7)
- (3)
- (412)
- (7)
- (4)
- (28)
- (1)
- (21)
- (2)
- (8)
- (1)
- (130)
- (32)
- (25)
- (42)
- (180)
- (27)
- (218)
- (36)
- (11)
- (27)
- (15)
- (636)
- (2)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (174)
- (1)
- (6)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (142)
- (1)
- (1)
- (29)
- (3)
- (67)
- (212)
- (5)
- (166)
- (103)
- (8)
- (33)
- (39)
- (11)
- (2)
- (213)
- (8)
- (1)
- (10)
- (10)
- (111)
- (3)
- (1)
- (17)
- (25)
- (27)
- (4)
- (97)
- (1)
- (3)
- (11)
- (281)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (252)
- (33)
- (6)
- (6)
Filtered Search Results
Gilson™ PIPETMANTM TOWERPACKTM Refill System
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Differentiates tip models with color-coded racks and indicates the compatible Gilson pipet models. GilsonTM PIPETMANTM TOWERPACKTM Refill System is available in autoclavable and sterilized versions.
| Tip Style | Standard |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Product Type | Tower Pack™ Pipet Refill System |
| Color | Clear |
| Filtered | Non-filtered |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Gilson™ EXPERTTM Universal Fit Pipette Filter Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
EXPERTTM Universal Fit Pipette Filter Tips feature patented, low-retention polymer that creates a hydrophobic surface to minimize sample binding while dispensing.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Shape | Conical |
| Description | Sterilized filter tips |
| Color | Clear |
| Quantity | 960 Pk. |
| Filtered | Filtered |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Pipetting |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Sterile |
| Clean Claims | RNase free, DNase free, Human DNA free, Endotoxins free, PCR Inhibitors free |
| Format | Rack |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Product Type | Filter Tips |
| Graduated | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | EXPERT |
Gilson™ EXPERTTM Standard TOWERPACKTM Reload System Pipette Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Feature patented, low-retention polymer that creates hydrophobic surface to minimize sample binding while dispensing
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Tip Style | Standard |
| Shape | Conical |
| Description | Standard TowerPack Reload System Pipette Tips |
| Color | Clear |
| Filtered | Non-filtered |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Pipetting |
| Sterility | Sterile |
| Clean Claims | RNase free, DNase free, Human DNA free, Endotoxins free, PCR Inhibitors free |
| Format | Rack |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Product Type | Air Displacement Tips |
| Packaging | Racked |
| Graduated | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | EXPERT |
Fisherbrand™ SureOne™ 10uL Ultra Micropoint Pipette Tip, Universal Fit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers a full line of universal fit ultra micropoint pipet tips
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
|---|---|
| Color | Natural |
| Volume (Metric) | 0.1 to 10 μL |
| Product Line | SureOne |
Fisherbrand™ Standardization Pipet Tips: 1–200μL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Premium virgin polypropylene resin and advanced molding methods produce a superior, high-quality pipet tip
| Tip Style | Universal |
|---|---|
| Length (Metric) | 5cm |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Color | Natural |
| Length (English) | 2 in. |
| Volume (Metric) | 1 to 200 μL |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ SureOne™ Micropoint Nano Pipette Tips, Universal Fit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use with micro volume pipetters
| Tip Style | Micro Point |
|---|---|
| Color | Natural |
| Product Line | SureOne |
Fisherbrand™ SureOne™ Low Retention Non-Filtered Pipette Tips, 300 μL, Extended Length
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ SureOne™ Low Retention Pipette Tips successfully minimize the formation of liquid films and build up on tip walls during dispensing, which provides maximum sample recovery and reproducibility.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Tip Style | Low Retention,Extended Length,Micro Point,Finely Tapered,Conical |
| Length (Metric) | 58 mm |
| Color | Natural |
| Length (English) | 2.3 in. |
| Volume (Metric) | 300 μL |
| Filtered | Non-filtered |
| Material | Polypropylene |
| Storage Requirements | Ambient |
| Accuracy | 1.0 to 4.6% |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Product Type | Pipette Tip |
| Precision | 0.3 to 1.5% |
| Rack Color | Blue |
| Graduated | Yes |
| Features | Low Retention Technology, Ultra Clear Resin |
| Graduations | 10 μL, 50 μL, 100 μL, 200 μL |
| Product Line | SureOne |
Fisherbrand™ Gel-Loading Tips, 1-200μL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An ideal choice for accurately and easily loading wells in gel electrophoresis
| Clean Claims | DNase, RNase Free |
|---|---|
| Tip Style | Gel Loading,Round |
| Color | Natural |
| Length (English) | 2.75 in. |
| Volume (Metric) | 1 to 200 μL |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | For DNA sequencing or loading electrophoresis gels |
Fisherbrand™ SureOne™ Beveled Pipette Tips, Universal Fit, Without Graduations
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers a full line of universal fit beveled pipet tips
| Clean Claims | DNase, RNase, and DNA Free |
|---|---|
| Tip Style | Beveled |
| Format | Bulk |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Volume (Metric) | 1 to 200 μL |
| Graduated | No |
| Filtered | Non-filtered |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureOne |
Fisherbrand™ SureOne™ Low Retention Non-Filtered Pipette Tips, 10 μL, Micro Length
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Sure One™ Low Retention Pipette Tips successfully minimize the formation of liquid films and build up on tip walls during dispensing, which provides maximum sample recovery and reproducibility.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Tip Style | Low Retention,Micro Point,Conical |
| Color | Natural |
| Length (English) | 1.23 in. |
| Volume (Metric) | 10 μL |
| Filtered | Non-filtered |
| Material | Polypropylene |
| Storage Requirements | Ambient |
| Accuracy | 1.0 to 2.5% |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Product Type | Pipette Tip |
| Precision | 0.5 to 2% |
| Rack Color | Blue |
| Graduated | Yes |
| Features | Low Retention Technology, Ultra Clear Resin |
| Graduations | 2 μL |
| Product Line | SureOne |
Fisherbrand™ Gel-Loading Tips, 0.5-10μL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An ideal choice for accurately and easily loading wells in gel electrophoresis
| Clean Claims | DNase, RNase Free |
|---|---|
| Tip Style | Gel Loading,Round |
| Color | Natural |
| Volume (Metric) | 0.5 to 10 μL |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | For DNA sequencing or loading electrophoresis gels |
| Sterility | Sterile |
Fisherbrand™ Standardization Pipet Tips: 500–1300μL
Premium virgin polypropylene resin and advanced molding methods produce a superior, high-quality pipet tip
Invitrogen™ Barrier (Filter) Tips, 100 μL size
Barrier tips prevent cross-contamination of samples by means of an aerosol filter.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Basix™ Micro Tips, Universal Fit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Basix™ pipette tip portfolio consists of the most commonly used tip volumes and packaging options in todays laboratory.
| Clean Claims | DNase, RNase, and DNA Free |
|---|---|
| Tip Style | Micro Point,Universal |
| Length (Metric) | 3.17cm |
| Color | Natural |
| Length (English) | 1.25 in. |
| Volume (Metric) | 10 μL |
Fisherbrand™ SureOne™ Beveled Pipette Tips, 1-200μL, with graduations
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers a full line of universal fit beveled pipet tips
| Tip Style | Beveled |
|---|---|
| Length (English) | 2 in. |
| Volume (Metric) | 1 to 200 μL |
| Graduated | Yes |
| Graduations | 10, 50, 100μL |
| Product Line | SureOne |